Czy można odnowić tynk mozaikowy? Oczywiście!

tynk mozaikowy

Wykończenie powierzchni ścian i sufitów za pomocą tynku jest najpopularniejszą metodą. Czasem tynk stanowi bazę do malowania farbami czy klejenia ceramiki, a w innych przypadkach jest już ostateczną dekoracją. Jednym z przykładów tynku dekoracyjnego jest tak zwany tynk mozaikowy (kamyczkowy). Wykonuje się go z gotowych do użytku mas z żywicy akrylowej, która dodatkowo jest zmieszana z drobnym kruszywem.

To właśnie niewielkie kolorowe lub farbowane kamienie tworzą mozaikę, od której bierze się nazwa tego rodzaju tynku. Tynk mozaikowy może być wykonywany z kruszyw w różnych kolorach i rozmiarach, co wpływa na dekoracyjny charakter tego materiału. Poza tym tworzy on także bardzo trwałą powłokę. Kruszywo związane żywicą bardzo dobrze trzyma się powierzchni i sprawia, że ściana jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto warstwa żywicy akrylowej zabezpiecza ścianę przed wilgocią i wnikaniem brudu.


Uszkodzony tynk dekoracyjny mozaikowy - co z nim zrobić?

Z uwagi na wymienione wcześniej cechy powszechnie nakłada się warstwę tynku mozaikowego na wysokości lamperii w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych.


Szczególne warunki sprawiają, że mozaikowy tynk dekoracyjny narażony jest na zniszczenie bardziej, niż tynki układane w salonie czy sypialni. W związku z tym nawet tak solidny materiał może ulec uszkodzeniu i pękaniu. Widząc już pierwsze objawy i ubytki, powinieneś zareagować, ponieważ warstwa kruszywa lubi stopniowo się odrywać od ściany, począwszy od uszkodzonego miejsca.


Jeśli na powierzchni pojawiły się ubytki, musisz je zabezpieczyć. W tym celu najlepiej wziąć pozostałości po tynku, który był używany do układania powierzchni. Możesz też skorzystać ze specjalnych mas do renowacji tynków. Po dokładnym oczyszczeniu ubytku i pokryciu gruntem do ścian możesz precyzyjnie nałożyć mieszankę i wyrównać ją z podłożem. Niestety, nawet użycie tego samego materiału do zabezpieczenia ubytków nie gwarantuje, że miejsca reperacji pozostaną niewidoczne. Pod wpływem światła nawet kruszywo traci kolor, dlatego może być potrzebne powierzchniowe malowanie w celu zamaskowania różnic.


Sprawdź warianty dopasowane do Twoich potrzeb: warianty mozaiek


Jak odświeżyć powierzchnię pokrytą tynkiem mozaikowym?

Nieco łatwiejsze zadanie czeka Cię w sytuacji, kiedy chcesz usunąć zabrudzenia lub przywrócić właściwości tynku dekoracyjnego mozaikowego. Z biegiem użytkowania w niektórych miejscach na powierzchni ścian zaczynają pojawiać się brudne ślady. Działanie promieni UV także dokłada cegiełkę do utraty barwy mozaiki. W związku z tym materiał przestaje cieszyć oko i warto zastosować odpowiednie środki renowacyjne.


Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie preparat do renowacji tynków mozaikowych MARMUREX RENOWATOR. To substancja przeznaczona do nakładania bezpośrednio na suchą i czystą powierzchnię tynku dekoracyjnego. Preparat odświeża wygląd powierzchni, a dodatkowo wzmacnia strukturę samego tynku. Ponadto poprawia jego odporność na wilgoć, dzięki czemu tynk uzyskuje parametry zbliżone do początkowych.


Nie zawsze renowacja tynku ma sens. Jeśli na jego powierzchni zauważysz liczne pęknięcia, odpadające płaty tynku czy inne niepokojące objawy, naprawa może nie przynieść zadowalającego efektu. Dlatego, zamiast łatać i przykrywać nieestetyczne miejsca rozważ wymianę powierzchni, choć w najbardziej newralgicznych miejscach.


Te i inne produkty dostępne są w systemie sprzedaży internetowej https://adeco.shop